Breakpoints

No Retina
Retina
XS Screen (480px)
SM+ Screen
SM Screen (768px)
SM- Screen
MD+ Screen
MD Screen (992px)
MD- Screen
LG+ Screen
LG Screen (1200px)
LG- Screen
XL+ Screen (1600px)

2018-19 U.S. Snowboard Team Nominations

By U.S. Ski & Snowboard
May, 22 2018
U.S. Snowboard Team Nominations 18-19
Kelly Clark, Chloe Kim, and Maddie Mastro are among the more than 50 athletes nominated to the 2018-19 U.S. Snowboard Team (U.S. Ski & Snowboard)

U.S. Ski & Snowboard has announced the U.S. Snowboard Team alpine, snowboardcross, halfpipe, slopestyle/big air and alpine nominations for the 2018-19 season. Nominations include those active athletes who qualified based on published selection criteria in the prior season.

The U.S. fielded one of the most dominant snowboard teams ever last season, bringing home seven Olympic medals, including four gold, seven X Games medals and 48 World Cup and major event podiums. Olympic Champions Chloe Kim (Torrance, Calif.), Jamie Anderson (S. Lake Tahoe, Calif.) and Red Gerard (Silverthorne, Colo.) are just a few of the returning veterans on the 37-athlete pro team rosters, along with 19 talented young riders on the development and rookie teams.

Each athlete accepting their nomination to U.S. Snowboard Team receives world class program support, along with access to the U.S. Ski & Snowboard Center of Excellence, as well as athletic benefits including elite coaching, sport science, sports medicine and high performance staff, and education opportunities.

An official U.S. Snowboard Team announcement will be made in the fall.

U.S. Snowboard Team
2018-19 Team Nominations
(Hometown; Club; USASA Series; Birthdate)

HALFPIPE
PRO TEAM

Men
Chase Blackwell (Longmont, Colo.; Jim Smith Club; Rocky Mountain Series; 2/27/99)
Ben Ferguson (Bend, Ore.; Central Oregon Series; 1/21/95)
Gabe Ferguson (Bend, Ore.; Central Oregon Series; 4/16/99)
Taylor Gold (Steamboat Springs, Colo.; Steamboat Springs Winter Sports Club; Rocky Mountain Series; 11/17/93)
Chase Josey (Hailey, Idaho; Sun Valley Ski Education Foundation; Big Mountain West Series; 3/31/95)
Toby Miller (Truckee, Calif; Tahoe Select Snowboard Team; North Tahoe Series; 2/14/00)
Jake Pates (Eagle, Colo.; 7/30/98)
Ryan Wachendorfer (Edwards, Colo.; Ski & Snowboard Club Vail; Rocky Mountain Series; 2/3/98)

Women
Kelly Clark (Mammoth Lakes, Calif.; Mount Snow Academy, Mammoth Mountain Snowboard Team; Southern Vermont Series; 7/26/83)
Arielle Gold (Steamboat Springs, Colo.; Steamboat Springs Winter Sports Club; Rocky Mountain Series; 5/4/96)
Chloe Kim (Torrance, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 4/23/00)
Maddie Mastro (Wrightwood, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 2/22/00)

ROOKIE TEAM
Men
Jake Canter (Evergreen, Colo.; Aspen Valley Ski & Snowboard Club; Aspen Snowmass Series; 7/19/03)
Lucas Foster (Telluride, Colo.; Telluride Ski and Snowboard Club; Rocky Mountain Series; 9/17/99)
Jason Wolle (Winter Park, Colo.; Jim Smith Club; Rocky Mountain Series; 11/30/99)
Jack Coyne (Edwards, Colo.; Ski & Snowboard Club Vail; Rocky Mountain Series; 01/17/2002)

Women
Tessa Maud (Carlsbad, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 10/10/03)
Jade Thurgood (Salt Lake City, Utah; Park City Ski and Snowboard; Big Mountain West Series 1/27/02)
Anna Valentine (Sparta, N.J.; Okemo Mountain School; Southern Vermont Series; 2/20/00)

SLOPESTYLE/BIG AIR
PRO TEAM

Men
Nik Baden (Steamboat Springs, Colo.; Steamboat Springs Winter Sports Club; Rocky Mountain Series; 1/13/98)
Chris Corning (Silverthorne, Colo.; Aspen Valley Ski & Snowboard Club; Rocky Mountain Series; 9/7/99)
Brock Crouch (Mammoth Lakes, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 8/22/99)
Brandon Davis (Mammoth Lakes, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 8/30/95)
Lyon Farrell (Haiku, Hawaii; Rocky Mountain Series; 11/22/98)
Red Gerard (Silverthorne, Colo.; Rocky Mountain Series; 6/29/00)
Judd Henkes (La Jolla, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 4/3/01)
Chandler Hunt (Park City, Utah; Park City Ski and Snowboard; Big Mountain West Series; 11/4/98)
Kyle Mack (West Bloomfield, Mich.; Great Lakes Snow Series; 9/6/97)
Ryan Stassel (Anchorage, Alaska; Auburn Ski Club; Big Alaska Series; 10/23/92)

Women
Jamie Anderson (S. Lake Tahoe, Calif.; South Tahoe Series; 9/13/90)
Jessika Jenson (Rigby, Idaho; Big Mountain West Series; 8/7/91)
Hailey Langland (San Clemente, Calif.; Tahoe Select Snowboard Team; Tahoe Series; 8/2/00)
Julia Marino (Westport, Conn.; Southern Vermont Series; 9/11/97)
Karly Shorr (Milford, Mich.; Auburn Ski Club; Great Lakes Series; 5/18/94)

ROOKIE TEAM
Men
Jake Canter (Evergreen, Colo.; Aspen Valley Ski & Snowboard Club; Aspen Snowmass Series; 7/19/03)
Dusty Henricksen (Mammoth Lakes, Calif; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 2/2/03)
Sean Fitzsimons (Hood River, Ore.; Mount Bachelor Ski Education Foundation; Central Oregon Series; 9/22/00)
Luke Winkelmann (Blowing Rock, N.C.; Kirk’s Camp; Rocky Mountain Series: 12/18/00)

Women
Nora Healey (Plymouth, N.H.; Waterville Valley BBTS; Eastern Series; 6/16/98)
Courtney Rummel (West Bend, Wisc.; Wisconsin Advanced Ski and Snowboard Program; Upper Midwest Snow Series; 11/12/03)
Ty Schnorrbusch (Monroe Township, N.J.; Tom Anderson, Rocky Mountain Series 5/15/02)
Jade Thurgood (Salt Lake City, Utah; Park City Ski & Snowboard; Big Mountain West Series; 1/27/02)

SNOWBOARDCROSS
A TEAM

Men
Nick Baumgartner (Iron River, Mich.; Superior Series; 12/17/81)
Jonathan Cheever (Saugus, Mass.; Maine Mountain Series; 4/17/85)
Alex Deibold (Manchester, Vt.; Stratton Mountain School; Southern Vermont Series; 5/8/86)
Mick Dierdorff (Steamboat Springs, Colo.; Steamboat Springs Winter Sports Club; Rocky Mountain Series; 4/30/91)
Nate Holland (Sandpoint, Idaho; Northwest Series; 11/8/78)
Hagen Kearney (Norwood, Colo.; International Snowboard Training Center; Rocky Mountain Series; 11/6/91)

Women
Faye Gulini (Salt Lake City, Utah; Ski & Snowboard Club Vail; Rocky Mountain Series; 3/24/92)
Lindsey Jacobellis (Stratton Mountain, Vt.; Stratton Mountain, School; Southern Vermont Series; 8/19/85)

B TEAM
Men
Jake Vedder (Pinckney, Mich.; International Snowboard Training Center; Rocky Mountain Series; 4/16/98)

Women
Rosie Mancari (Anchorage, Alaska; Steamboat Spring Winter Sports Club; Big Alaska Series; 1/22/94)

DEVELOPMENT GROUP
Men
Cole Johnson (Reno, Nev.; Steamboat Springs Winter Sports Club; South Tahoe Series; 9/21/93)
Senna Leith (Vail, Colo.; International Snowboard Training Center; Rocky Mountain Series; 4/8/97)

Women
Meghan Tierney (Edwards, Colo.; International Snowboard Training Center; Rocky Mountain Series; 1/15/97)
Stacy Gaskill (Golden, Colo.; Winter Park Snowboard Team; Rocky Mountain Series; 5/21/00)

ALPINE
B TEAM

AJ Muss (Rumson, N.J.; Rocky Mountain Series; 12/15/1994)